Strach z revízie neprospieva k zmiereniu

Autor: Alex Laczko | 21.7.2013 o 16:32 | (upravené 21.7.2013 o 21:10) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  470x

Bývalý predseda SNR František Mikloško a podpredseda Európskeho parlamentu László Surján sa predvčerom vyjadrili k potrebe slovensko-maďarského dialógu, nakoľko dnešný stav nepovažujú za dostačujúci.

Debata, ktorá sa uskutočnila dvojjazyčne, niesla názov "Szlovákok bocsánat - Maďari prepáčte". Podľa Surjána národnostná politika v Uhorsku bola neprípustná. „História nesie v sebe iba jazvy, ale aj liečenie, nakoľko sa z nej vždy môžeme poučiť" -uviedol Surján. Podľa jeho slov „slovensko-maďarské zmierenie musíme povýšiť nad politické záujmy". Podľa jeho slov "strach z revízie neprospieva k zmiereniu".

Surján označil za chybu maďarskú politiku voči Slovákom pred prvou svetovou vojnou, situácia sa obrátila podľa neho, teraz Maďari na Slovensku sú v podobnej situácii. Surján pripomenul slová Štefana Hríba, že trianonská zmluva bola nespravodlivejšia voči Maďarom.

Podľa Františka Mikloška sa počas komunizmu neuskutočňovali pozitívne gestá smerom k Maďarom, zároveň sa vyjadril, že občania postkomunistických štátov sú sklamaní z demokracie. Úlohou väčšiny by bolo dať najavo, že slovensko-maďarská identita neznamená nadmerné zaťaženie. Podľa Mikloška je situácia okolo železničnej dvojjazyčnosti smiešna, nápisy aj v maďarskom jazyku by mali byť podľa neho samozrejmosťou. Považuje za obrovský poklad, že na Slovensku žije aj maďarská komunita a vyjadril lútosť nad tým, že Židia a Nemci sa vytratili. „Multikulturalizmus je obrovským prínosom" - povedal. „Donekonečna sa zaoberať s minulosťou je ale frustrujúce" - uviedol Mikloško.

V kritických momentoch v otázkach minulosti podľa neho vždy budú rozdielne názory, ale netreba sa báť pomenovať aj to, čo nás rozdeluje. Nacionalistická vlna z 90-tych rokoch postupne upadá, Slováci podľa neho nemôžu si myslieť, že sú najubolievanejším národom na svete. Mikloško ale vyjadril počudovanie nad tým, že vláda Roberta Fica pokojne odovzdáva národné kompetencie Bruselu.

Účastníci debaty, ktorá sa uskutočnila v Gombaseckom letnom tábore v Krásnohorskom Podhradí, zvýraznili potrebu zmierenia, ktoré je podľa nich bez vzájomnej spolupráci nemožné.

Gombasecký letný tábor je najväčším zhromaždovacím miestom slovenkso maďarských študentov a intelektuálov. Tábor bol prvýkrát zorganizovaný v roku 1928, odvtedy sa dokázala zachovať ako apolitická udalosť. Počas štyroch dňoch sa uskutoční 120 programov rôzneho typu. Tábor zorganizoval OZ Sine Metu a Študentská sieť DH.

OZ Sine Metu bolo založené v roku 2011. Organizuje kultúrne podujatia a podporuje aktivity mladých ľudí. Študentská sieť je celoštátna organizácia maďarských študentov žijúcich na Slovensku, je prítomná v troch krajinách (v Česku, v Maďarsku a na Slovensku). Koordinuje študentské kluby a na celoštátnej, respektíve medzinárodnej úrovni podporuje záujmy a snahy maďarských vysokoškolských študentov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?